Illustration av ett brunt tångblad med texten 'Seaweed Stories' skriven i elegant blå stil.

Vernissage: Seaweed Stories​ - 15/2

Varbergs konsthall bjuder in till vernissage av utställningen Seaweed Stories.

Lördag den 15 februari öppnar vårens stora grupputställning om alger och sjögräs i Varbergs konsthall! Vi bjuder in till mingel med tångbubbel och inviger utställningen tillsammans med några av konstnärerna. I konstverkstan pågår även en öppen workshop. Varmt välkomna!

Progam

12:00 - Dörrarna öppnas.

12:00-15:00 Vernissageworkshop i Konstverkstan: ”Havets grundfärger”. Inspireras av de former och färger som döljer sig under vattenytan. Måla med vattenfärg och oljepastellkritor i olika nyanser av blått, rött, grönt och brunt. En konstpedagog finns på plats och det är gratis inträde. Från ca 5 år och uppåt, drop-in.

13:00 - Invigning: Johanna Holmström, curator och intendent för utställningar i Varbergs konsthall, presenterar utställningen.

14:00 - Performance: Med utgångspunkt i hennes installation ”Seaskin” genomför konstnären Maj Horn en performance i utställningen.

16:00 - Dörrarna stängs

Om utställningen

I utställningen ”Seaweed Stories” utforskas vegetationen under vattenytan. Alger och sjögräs framställs i flera konstnärliga medier och ur olika tematiska perspektiv. Konstnärerna i utställningen närmar sig motiven på olika sätt, men en gemensam faktor är kunskapsinsamlandet, att ta sig tid att studera algerna och sjögräset. I mötet med tången beskriver de sin fascination över de upptäckter de gjort.

”Seaweed Stories” uppmuntrar till ett eget utforskande av relationen till världen under vattenytan. Utställningen undersöker hur tång kan vara en möjliggörare till nya samtal om havet. Vad kan tångens mer-än-mänskliga perspektiv berätta för människan om havet? Och vad händer med människans syn på världen när tången istället får stå för narrativet? Kanske kan vattenytan ses som den barriär mellan människa och natur som behöver brytas upp. I havets gungande rörelser kan vi vaggas in i nya perspektiv och kunskaper.

Medverkande konstnärer: Anna Ling (SE), Elin&Keino (FI), Ingela Ihrman (SE), Kajsa Dahlberg (SE), Maj Horn (DK), Maj Persson (SE).

I samarbete med Vattenreflektioner Halland 2025

Utställningen ”Seaweed Stories” är producerad av Varbergs konsthall och visas mellan 15 februari – 24 augusti 2025. ”Seaweed Stories” är en del av det regionala samarbetet Vattenreflektioner – Halland 2025. Läs mer på konstihalland.se/vattenreflektioner Länk till annan webbplats..

Senast publicerad:

Detaljer

Datum: 15 februari 2025

Tid: 12.00 - 16.00

Pris: Gratis

Arrangör

Varbergs kommun

0340-880 00

Plats