
Författarsamtal: Tony Samuelsson - Kungen av Nostratien - 5/9
Möt Tony Samuelsson i ett samtal med bibliotekarie Lillemor Åkerman om Kungen av Nostratien, Augustpriset och skrivande.
Tony Samuelsson har gett ut mer än 20 böcker sedan debuten 1989. År 2024 fick han Augustpriset med sin roman, Kungen av Nostratien. Juryn använder ord såsom ”en vindlande bladvändare som rör sig lika säkert mellan genrer som på Stockholms gator. Tony Samuelsson skriver med skärpa och humor om vänskap, klass och inte minst om kampen för att finna ett språk”
Tony Samuelsson har tidigare arbetat som fabriksarbetare, chaufför och sjukvårdsbiträde. Nu är han heltidsförfattare med böcker, filmmanus, tevedramatik, och journalistik. I sina romaner skildrar han ofta människor i både arbete och vardagsliv och deras sökande efter en djupare tillhörighet.
Arrangeras i samarbete med Forum för poesi och prosa.
Senast publicerad:
Information
Här kan du läsa om tillgänglighet på Kulturhuset Komedianten. Länk till annan webbplats.