Varbergs författardag - 1/3

Välkommen till en heldag med litteratur, samtal och möten på Varbergs Teater. Under dagen möter du Lydia Sandgren, Åsa Linderborg, Fredrik Sjöberg, Ingela Strandberg, Björn Runge och Monica Nebelius Lüning i sex författarsamtal.

Samtalen leds av Magnus Halldin, Anders Källgård, Lasse Diding, Fredrik Svanå, Sara H. Olsson och Anton Honkonen.

Konferencier: Peter Börjesson.

Programmet pågår kl. 09.00–18.00 och varvas med pauser för bokbord, signering, mingel samt möjlighet att köpa frukost, lunch och fika.

Anmälan

Biljetter till morgon 9.00-10.00 och för- och eftermiddag på Varbergs Teater köps separat. Biljetten är inte platsbunden och publiken är fri att komma och gå under dagen, men kom i god tid. Arrangemanget är kostnadsfritt.

Morgon 9.00-10.00: Mer information om anmälan till detta kommer inom kort.

För- och eftermiddag på Varbergs Teater: Boka plats här Länk till annan webbplats. eller på Stadsbiblioteket via telefon 0340 - 886 00.

Om arrangemanget

Varbergs författardag är ett initiativ av föreningen Varberg Läser, med stöd från Varbergs Sparbank genom Sparbanksstiftelsen Varberg. Biblioteken i Varberg bidrar med lokal och personal.

Hotell Gästis ser till att samtliga författare får både mat och tak över huvudet. Antikvariatet Strindberg & Co och Göranssons Bokhandel ordnar bokbord och ser till att författarnas böcker finns till försäljning. Café Komedianten möjliggör frukost, fika och lunch för besökarna.

Podcasten Etthundra döda författare dokumenterar dagen – tillsammans med publik och gäster gör vi Varberg till Västkustens litterära mittpunkt.

Program

Morgon

09.00 Möjlighet att köpa frukost
09.30–10.00 Litet quiz med Lasse Diding och boksignering
Plats: Café Komedianten

Förmiddag på teatern

09.45 Insläpp till teatern
10.15 Peter Börjesson hälsar välkomna
10.30 Fredrik Sjöberg i samtal med Anders Källgård
11.30 Björn Runge i samtal med Anton Honkonen
12.30 Ingela Strandberg i samtal med Magnus Halldin

13.15 Boksignering (evenemangsplatsen) och möjlighet att köpa lunch på Café Komedianten

Eftermiddag på teatern

14.15 Åsa Linderborg i samtal med Lasse Diding
15.15 Monica Nebelius Lüning i samtal med Ulrika Dahlberg
16.15 Lydia Sandgren i samtal med Fredrik Svanå
17.00 Peter Börjesson tackar för dagen

17.15–18.00 Avslutande boksignering
Plats: Café Komedianten

Senast publicerad:

Detaljer

Datum: 01 mars 2026

Tid: 09.00 - 18.00

Pris: Gratis

Arrangör

Varbergs kommun

0340-880 00

Plats

Information