Foto: John Gripenholm

    Kärlekens historia - 29/2

    Om människorna som älskat med livet som insats. 10 000 år av kärlekshistoria. När operasångaren Rickard Söderberg läser mellan raderna i sina gamla dagböcker hittar han en person som kämpar med att ta reda på vem han verkligen är.

    När han gräver djupare i historien visar det sig att han inte är den första som ställt frågor om kärlekens väsen - längtan efter kärlek verkar vara oförändrad sedan människan blev människa.

    Detta är starten på en resa genom kärlekens historia från stenåldern fram till idag. Från grottmålningar i Zimbabwe av älskande män till samkönade passioner i det svenska bondesamhället. Från religionernas försök att radera de homosexuella historierna till obesjungna hjältar som agerat i tystnad. Från historiens mest flamboyanta celebriteter till hans egen instagramvardag med fredagstaco tillsammans med maken Anders.

    Rickard gjorde succé på Riksteaterscenerna våren 2018 och nu är han tillbaka med en föreställning där hans unika blandning av artisteri och aktivism får fullt utlopp på scen.

    Kom med på den förbjudna kärlekens historia!

    Manus: Rickard Söderberg & Carl Johan Karlson
    Regi: Melker Sörensen
    Medverkande: Rickard Söderberg, Hanna Remle och en pianist.

    Arrangör

    Varbergs Kommun & Varbergs Riksteaterförening

    Senast publicerad:

    Detaljer

    Datum: 29 februari 2024

    Tid: 19.00 - 20.20

    Pris: 395 kr. Scenpassmedlem: 345 kr. Ung medlem 65 kr.

    Boka din plats här

    Arrangör

    Varbergs Riksteaterförening

    073-699 12 65

    varbergs.tf@seaside.se

    Plats

    Information

    Dörrar: 18.30
    Längd: 1 timme 20 minuter.

    Här kan du läsa om tillgänglighet på Kulturhuset Komedianten.