2021-01-22
Varbergs kommun arbetar löpande med att anpassa verksamheten utifrån situationen.
wwf.se/earthhour
Earth Hour – Tillsammans för klimatet
Lördag den 19 mars klockan 20.30–21.30 genomförs årets Earth Hour – världens största klimatmanifestation. Varbergs kommun deltar och släcker flera kommunala fastigheter och gatustråk i centrumkärnan. Utifrån ett klimatperspektiv står världen inför ett viktigt vägskäl och våra handlingar kommer att avgöra hur morgondagen ser ut för kommande generationer.
Ta ställning för klimatet du också, släck lampan för en ljusare framtid!
Läs mer på Världsnaturfondens hemsida
Smittspridningen av covid-19 är fortsatt hög i Halland. För att minska risken för smittspridning efter lovet har Varbergs kommun beslutat om distansundervisning under vecka 9 för elever i årskurs 7-9 och gymnasiet.
Idag togs ett avgörande steg för att förverkliga en tågstation i Värö: kommunstyrelsens arbetsutskott godkände en avsiktsförklaring som ska tecknas mellan de parter som ska genomföra projektet.
- Jag är väldigt glad över detta! Ett stopp i Väröbacka betyder otroligt mycket för både Varbergs och Hallands utveckling, säger kommunstyrelsens ordförande Ann-Charlotte Stenkil (M).
Under sportlovsveckan gör Varbergs kommun ett nytt försök att öppna upp för allmänhetens åkning på Sjöaremossens isbana.
Under torsdagen meddelade regeringen att de fortsatt uppmanar kommuner att hålla stängt verksamhet som allmänheten har tillträde till och som inte är nödvändig. Detta gäller till och med 7 mars. Varbergs kommun kommer därför att hålla fast vid nuvarande anpassningar.