
"Bra kämpat" stod det på medaljen som alla barn fick vid målgång efter att ha genomfört Stråvalla-loppet.
Spring i benen på Förskolans dag
Glädje, rörelse och gemenskap stod i fokus när Förskolans dag firades bland de yngsta kommuninvånarna.
Varje år, den tredje torsdagen i maj, uppmärksammas förskolans dag. Dagen är en tradition sedan 1984 med syftet att lyfta förskolans viktiga arbete, pedagogerna och den verksamhet som skapar en trygg och lärorik vardag för barnen.
I Varbergs kommun firades dagen med aktiviteter som inspirerade till rörelse, lek och gemenskap. Ett tydligt tema i år var rörelseglädje, och på flera förskolor bjöds det på dans, tipspromenader och olika lopp.

Bim Bim loppet på Bolmens förskola gick genom flera av förskolans gårdar.
Rörelseglädje runt om i kommunen
På Stråvalla förskola sprang barn och pedagoger tillsammans det traditionsenliga Stråvalla-loppet. Både små och stora kämpade på och vid målgången väntade applåder och en välförtjänt medalj med texten ”Bra kämpat”.
På Karlbergs förskola fylldes dagen av aktivitet med hinderbana, tipspromenad och disco till musik som väckte både skratt och rörelseglädje.
På Bolmens förskola genomfördes det uppskattade Bim Bim-loppet, döpt efter förskolans maskot som brukar dyka upp vid festliga tillfällen. Många barn kom väl förberedda med träningskläder och vattenflaska, redo för dagens utmaningar. Efter loppet väntade ett gemensamt firande med korv och bröd.
Förskolans dag blev ännu en gång en fin påminnelse om den glädje, gemenskap och kraft som finns på våra förskolor i kommunen.

Vid målgång var det applåder och hejarop från både kompisar och pedagoger.
Senast Ändrad:
publicerad: