
Getterna Evert och Mille väntar tålmodigt på att få träffa omsorgstagarna på Midsommargården.
Djur på besök skapade glädje hos våra äldre
När vi besöker äldreboendet Midsommargården är det nästan en lite pirrig stämning, förra veckan fick de nämligen ett ovanligt besök. För genom huvudentrén klev två getter, tre kaniner och två hönor in för att umgås med omsorgstagarna.
Solen lyser och på innergården har man fällt upp parasoller och små hagar. Omsorgstagare från de flesta avdelningar är nyfikna och sitter redo när djuren har tagit sig den korta biten genom entrén.
- Jättemånga har kommit ner till trädgården för att vara med på denna stund. Djur ger både glädje och har en lugnande effekt, dessutom kan gamla glada minnen från förr väckas till liv när de får klappa ett djur, berättar Evelina Larsson, undersköterska på Midsommargården.
Alla får klappa och känna
Det är Stättareds 4H-gård som har ansökt om medel för att kunna ge sig ut på en turné till olika äldreboenden. Midsommargården nappade på idén och tyckte det lät både mysigt och kul med djurbesök.
Alice och Linn som har kommit med djuren går runt med dem så att omsorgstagarna får titta och klappa. Kaninungarna vill många känna på och geten Evert bjuder in till skratt när han försöker norpa äpplen från trädgården.

Från hagen nådde Evert nästan precis till äppelträdet. Medarbetarna plockade av några stycken och skar på djurskötarnas rekommendation lagom stora bitar som omsorgstagarna fick mata getterna med.

Sex veckor gamla kaninungar fick extra gos och mys dagen till ära.

Även hönorna fick man känna på, många tyckte att de var oväntat mjuka.
Senast Ändrad:
publicerad: