2020-12-14
Till följd av en ökad smittspridning av covid-19 har Folkhälsomyndigheten beslutat om nationella allmänna råd från den 14 december 2020. Läs mer om hur Varbergs kommun anpassar verksamheten utifrån situationen.
Kommundirektör Carl Bartler i en inspelad lägesuppdatering och frågestund om hur situationen med covid-19 påverkar sommaren i Varberg.
Filmen är inspelad 20 maj.
Här hittar du samlad information med anledning av corona/covid-19.
Varbergs kommun är en av de 37 kommuner och regioner som inför 2021 har antagits till det nationella projektet Glokala Sverige. Projektet handlar om att stärka kunskap och engagemang för Agenda 2030 bland politiker och tjänstepersoner i Sveriges kommuner och regioner.
Tisdagen 19 januari klockan 18.00 sammanträder kommunfullmäktige. Du har möjlighet att följa sammanträdet direkt via vår webb-tv
Varbergs kommun öppnar upp de kommunala utomhusanläggningarna för allmänhet och föreningar. Framöver kommer även den kommunala ungdomsverksamheten att kunna arrangera vissa aktiviteter utomhus. Detta i enlighet med Folkhälsomyndighetens rekommendation och efter dialog med Region Hallands smittskyddsansvariga.
Intresseanmälan för foodtruck-plats är öppen så vill du vara en del av Varbergs matutbud under 2021 är det dags att göra ansökan.