Hustomten startar upp igen den 17 maj.
Verksamheten har då nytt mobilnummer: 073-305 58 37
Telefontiden är vardagar klockan 11:30-14:30
Efter ett par års uppehåll på grund av pandemin är vi glada att återigen kunna fira årets nationaldag i Societetsparken den 6 juni. Det blir flagghissning, utdelning av utmärkelser och en massa roliga aktiviteter för stora och små. Årets högtidstal hålls av den prisbelönta författaren och scenpoeten Olivia Bergdahl och för underhållningen står bland annat körer från Kulturskolan.
Ljus, inspirerande och välkomnande. På Bua förskola, Varbergs kommuns senast byggda förskola, trivs både pedagoger och barn. Imorgon, den 25 maj, bjuder förskolan in till öppet hus för alla som är nyfikna.
Idag är det tre månader tills förtidsröstningen öppnar och markerar starten för höstens val. En nyhet för i år är att kommunen har förändrade valdistrikt. För dig som vill rösta på valdagen innebär detta att du kanske inte har samma vallokal som vid förra valet.
Den tredje torsdagen i maj firas förskolans dag över hela landet. Det började redan 1984, då som ett sätt att lyfta förskoleverksamheten och pedagogernas status. Idag är förskolans dag en dag där man fokuserar på barnen, med extra mycket upptåg, lekar och upplevelser.