Kommunfullmäktiges sammanträde 17 januari är inställt.
Då det inte finns några ärenden att behandla är kommunfullmäktiges sammanträde 17 januari 2022 inställt. Nästa sammanträde är 14 februari.
Den 25-26 januari genomfördes planeringsdagar för kommunens ledande politiker. Dagarna var startskottet för arbetet med att ta fram och formulera mål och inriktning för perioden 2024-2027. I samband med detta släpptes Analys 2023 som belyser samhällsutveckling och trender som påverkar Varbergs kommun idag och i framtiden.
Här kan du ta del av förskole- och grundskolenämndens beslut den 17 januari och beskrivning av ärendena.
Den 27 januari 1945 befriades koncentrations- och förintelselägret Auschwitz-Birkenau. Samma datum uppmärksammar Varbergs kommun Förintelsens minnesdag för att hedra minnet av alla de människor som blev utsatta under Förintelsen. Boka din biljett för att vara med under kvällens arrangemang.
Från och med slutet av januari 2023 kommer kommunen påbörja en övergång till digitala inköp av mat och dagligvaror inom hemtjänsten. Första hemtjänstgrupp att starta är Veddige hemtjänst. Om några veckor fortsätter införandet i resterande hemtjänstgrupper och övergången ska vara klar till 13 mars.