MOA: vägval som attraherar!

Jessicka Sörmling, Carina Uvenfeldt, Maria Jakobsson och Lotta Kellander.
Vad har Umeå, Falkenberg och Gislaved gemensamt vad gäller skolutveckling med fokus skola- arbetsliv? Vad får Sigtuna, Haninge och Kungsbacka att ”dygna” i Varberg i mitten av mars? Och vad vill näringslivspersoner, branschorganisationer och kommunpolitiker ta del av på Arena Varberg?
Vad som började som en spontan idé 2022 har utvecklats till en årligen återkommande minikonferens i Varberg. Förskole- och grundskoleförvaltningen bjuder in beslutande led i kommun- och skolorganisationer att tillsammans dela kunskap och erfarenheter för hållbar och likvärdig samverkan skola- arbetsliv. Varbergs kommun, som sedan 2014 systematiskt och återkommande byggt upp en hållbar struktur för att möta skrivningarna i LGR22:s kapitel 2.6 Skolan och omvärlden, attraherar andra kommuner att följa ett upplevt gott exempel.
- När MOA-mässan arrangeras för femte gången imorgon är det ett rekordstort antal kommuner från olika delar av landet som anländer till Varberg, berättar förvaltningschef Carina Uvenfeldt. Vilket förtroende för vårt vägval som andra kommuner visar oss! Vi är ödmjukt tacksamma, och också stolta.
Varför Varberg?
Från Boden i norr, till Trelleborg i söder, och däremellan kommuner från inland, öster och väster. Den gemensamma nämnaren är att de tillresta är nyfikna på MOA och dess struktur. Maria Jakobsson, chef Skolutvecklingscentrum i Boden berättar om sin kommuns syfte med att besöka Varberg.
- Vi kommer till Varberg för att få inspiration och känna oss stärkta att vi jobbar i rätt riktning eftersom vi just har bytt inriktning på arbetet kring samverkan skola- arbetsliv i Boden och vill se om vi är på rätt väg.
Maria Jakobsson och kollegan Jessicka Sörmling berättar vidare att de förväntar sig att få träffa skolföreträdare, elever och engagerade arbetsgivare under dygnet i Varberg. De menar också att det är viktigt att få träffa andra kommuner som ska inleda sin resa i den egna skolutvecklingsprocessen.
- De kommuner vi möter under minikonferensen i Varberg, kan bli ett värdefullt nätverk för oss. Dessutom påbörjar vi rent konkret arbetet med planering för Bodens första MOA mässa med tillhörande aktiviteter, säger de.
Carina Uvenfeldt blir glad när Pedagog Varberg delger citaten från Boden. Dels säger hon att den där spontana idén om att bjuda in kommuner att mötas i Varberg i mitten av mars varje år, ses som ett gynnsamt nätverk. Dels växer en stolthet över att Varberg kan upplevas som en klok skolkommun som organiserar för hållbar, likvärdig och långsiktig skolutveckling. Strax före att de väntade kommunerna anländer Arena Varberg, kommenterar Carina Uvenfeldt en viktig del i all skolutveckling.
- Svensk skola ska inte behöva drabbas av utmattning på grund av projekt som startar upp i olika delar av verksamheten. Ska ett utvecklingsarbete bli ett vägval som håller över tid, behöver styrkedjan vara överens om mål och syfte för arbetet. Så är det med MOA och vi hoppas Varbergs val av struktur för ramverket fortsatt ska attrahera och väcka nyfikenhet!
Ett vinnande koncept
Från Trelleborg kommer delar av både skolans och kommunens styrkedja. I augusti förra året var representanter från staden i Varberg för att ta del av erfarenheter och lärdomar som gjorts i MOA och dess olika delar. Nu är Trelleborg på plats och deltar i minikonferensen.
- Vi hoppas kunna knyta kontakter, få ta del av alla goda erfarenheter och åka tillbaka till Trelleborg fulla av energi för att börja jobba, säger verksamhetsutvecklare Lotta Kellander.
Bildningsförvaltningen i Trelleborg har, likt många andra kommuner, konstaterat att när det finns ett nära samarbete mellan skola och omvärld upplevs utbildning mer relevant för alla parter.
- Det vet vi alla, men hur får man det att fungera, fortsätter Lotta Kellander. Vi valde att titta på ert ramverk MOA eftersom det är väl förankrat och har fungerat över tid. För oss är det viktigt att skapa något robust och hållbart som också är enkelt för våra skolor att genomföra. Varberg verkade ha fått till allt det så varför uppfinna något när vi hittat ett vinnande koncept!
Viktoria Struxsjö
pedagogvarberg@varberg
Senast Ändrad:
publicerad: