
Mötesplats Rosenfred
Välkommen till Mötesplats Rosenfred, ett nav för kultur- och fritidsaktiviteter i centrala Varberg. Här är det alltid något på gång.
Mötesplats Rosenfred hittar du i det låga annexet på Rosenfredskolans skolgård. Här har Ungdomsgården på Rosenfred drop in-verksamhet ett par dagar i veckan men lokalerna används även till andra kultur- och fritidsaktiviteter.
Här huserar bland annat Funka som arrangerar fritidsaktiviteter för personer med funktionsnedsättningar. Även Aktiv senior kommer att arrangera aktiviteter i lokalerna längre fram.
Lokalerna var tidigare hemvist för ungdomsverksamheten Centralen som bland annat drev café i annexet. Verksamheten har nu bytt namn till Idécentralen utgår från Kulturhuset Komedianten. De bokningsbara lokalerna finns kvar och kan fortfarande bokas via Idécentralen.
Senast ändrad: