Bild från klassrum där två handledare och en konstnär hjälper gymnasieelever i ett grupparbete.

Locka fler till bussen eller cykeln!

Samla poäng i en app när du tar cykeln eller åker buss och lös in poängen för rabatter på olika ställen. Ring den anropsstyrda bussen eller nyttja bidraget till en elcykel. Detta är några av idéerna som eleverna på samhällsprogrammet har presenterat som lösningar för framtidens resande i kommunen.

Elever på samhällsprogrammet på Peder Skrivares skola fick under hösten 2024 delta i samrådet för ny översiktsplan och som en del i detta i uppgift att ta reda på hur Varberg kan bli en kommun där det är lättare att välja hållbara transportsätt, till exempel på landsbygden.

Som uppvärmning fick eleverna lära sig mer om människors resvanor och att vi behöver sänka utsläppen från transporter. Danske konstnären Lakstein Fernandes inspirerade eleverna att visualisera vad som händer om alla reser med till exempel bil och gav dem olika kreativa verktyg för att hitta lösningar på olika problem som de stöter på i sina efterforskningar.

Fler avgångar eller anropsstyrd buss

Genom intervjuer och enkätundersökningar med ungdomar fick eleverna reda på att närmare 60 % inte kan transportera sig som de vill med buss på landsbygden. Många ungdomar har avstått från fritidsaktiviteter och att träffa vänner på grund av för få bussavgångar. Andra problem var upplevd otrygghet på bussen och förseningar.

I sin redovisning ger eleverna förslag på fler avgångar eller anropsstyrd busstrafik. De menar också att en app, där man tjänar ihop poäng för olika förmåner, kan locka ungdomar att åka mer buss.

Säkrare cykelvägar utanför stan

En enkätundersökning bland boende i Tångaberg och Bläshammar visade att 87 % har ärenden in till Varbergs stad varje vecka. 60% skulle överväga att ta cykeln om det fanns säkrare cykelvägar, separerade från bilvägar.

För att uppmuntra kommuninvånare att cykla mer visade eleverna att det förutom säkra cykelvägar behövs bra underhållna och belysta cykelvägar samt bra och trygga cykelparkeringar. För att locka fler ungdomar att ta cykeln kan ett bidrag till elcykel eller ett hyrcykelsystem underlätta för de som inte har råd att investera själv i en dyrare cykel.

Senast Ändrad:

Publicerad den: