Tankar om framtida Varberg

Elever som läser SFI, Svenska för invandrare, och svenska som andraspråk, bjöds in till samrådet och fick dela sina tankar om det framtida Varberg.

Elever på SFI, Folkuniversitetet

Genom att delta i samrådet fick eleverna både träna sin svenska och känna sig delaktiga i en demokratisk process och i kommunens utveckling. Eleverna kom från Afghanistan, Eritrea, Kosovo, Kurdistan, Irak, Mexiko, Nepal, Ryssland, Sudan, Syrien och Ukraina.

Här är en sammanfattning av vad eleverna tänker om det framtida Varberg.

Billigare och större bostäder

Eleverna vill gärna se billigare bostäder i Varberg och fler lägenheter för större familjer. Det är bra om lägenheterna ligger nära förskola, bibliotek, busshållplats och havet.

Fler busslinjer och cykelvägar

Flera av eleverna åker buss och vill ha fler busslinjer och bättre turtäthet. Som ett exempel lyfter eleverna behov av busslinje mellan de två serviceorterna Bua och Veddige. De önskar också elbussar för minskade utsläpp från kollektivtrafiken.

De tycker att gång- och cykelvägar är bra och önskar fler i kommunen. Samtidigt önskar de trafiksäkerhetshöjande åtgärder som gångtunnlar under större vägar och speglar vid utfarter.

Fler enkla jobb och större utbud av affärer

De önskar fler enkla jobb, som gör att invandrare lättare kan komma in på arbetsmarknaden. Många av eleverna vill ha Lidl i Varberg och affärer med mat från Afrika och Mellanöstern. De önskar också fler klädaffärer, 24 timmars-apotek samt större nöjesutbud i centrum.

Ökad trygghet med belysning

De flesta av eleverna känner sig trygga i Varberg men någon uttrycker att det kan vara lite oroligt där de bor. De vill se mer belysning längs vägarna och någon uttrycker att övervakningskameror kan ge ökad säkerhet.

Mötesplatser och aktiviteter

Eleverna vill gärna se fler lekplatser och lekplatser med större variation i Varberg. De skulle också uppskatta fler fotbollsplaner, utegym och mötesplatser för ungdomar. De ser gärna fler festivaler och konserter, gärna vid havet. En del av muslimerna lyfter behovet av en moské i Varberg.

En kvinna, som bor i lägenhet, lyfter behovet av en plats att odla sina egna grönsaker på.

Bevara naturen och ta hand om skräpet

Eleverna uppskattar havet, skogen och naturen i Varberg. De tycker att vi behöver vara mer rädda om naturen, ta hand om skräp och ser att kommunens arbete med klimatanpassning är viktigt.

Elever på Campus, svenska som andraspråk

Eleverna som läser fortsättningskurs i svenska fick träna på att presentera i grupp, skriva ett eget yttrande i samrådet samtidigt som de fick känna sig delaktiga i en demokratisk process och i kommunens utveckling. Eleverna kom från Afghanistan, Bulgarien, Kosovo, Sri Lanka, Sudan, Ukraina och USA.

Här är en sammanfattning av vad eleverna skrev i sina yttranden.

Fler hyresrätter

Eleverna uppskattar Varberg och en elev nämner särskilt att det är viktigt att bevara småskaligheten i stadskärnan och orterna i kommunen. Det behövs fler hyresrätter och bostäder till rimliga priser för unga och äldre.

Mer hållbart resande

Många av eleverna åker buss och önskar fler busslinjer och ökad turtäthet. Fler gång- och cykelvägar kan göra det säkrare att ta sig fram utan bil. Detta är speciellt viktigt nära skolor och arbetsplatser. Trafiksäkerhet kan också bli bättre med fler övergångsställen och tryggheten kan öka med bättre belysning. En elev tycker biltrafiken i centrum är ett problem och föreslår parkeringar vid infarterna med smidiga bussförbindelser in till centrum.

En elev från USA tycker att postleveranser kan bli bättre i Sverige. Genom att alla i stället får sina paket hemlevererade minskas antalet onödiga transporter bara för att hämta paket, samtidigt som fler jobbtillfällen skapas för chaufförer.

Steget in på arbetsmarknaden

För eleverna är möjligheten att få ett arbete det kanske viktigaste i den nära framtiden. De ser att anställningen av nyanlända kan förenklas. Det borde vara enklare att få ett jobb även om man inte kan perfekt svenska.

Fler mötesplatser och grönområden

Eleverna efterlyser större möjligheter till fritidsaktiviteter för ungdomar, så som idrottsanläggningar, kulturhus eller andra mötesplatser. Det behövs också mötesplatser i bostadsområden. Flera av eleverna önskar sig fler uppgraderade lekplatser och lugnare lekplatser för barn med särskilda behov som autism.

Parker och grönområden behöver utvecklas i nya bostadsområden liksom stadsnära odling.

Ökat utbud ger jobbmöjligheter

Eleverna önskar sig fler affärer och ett större utbud av kulturella evenemang och fritidsaktiviteter. En elev nämner att det vore bra med kvällsöppna caféer. Det kan också finns fler lokala marknader och torg för att stödja småföretagare. Lekland, galleria och djurpark kan vara något att utveckla i framtiden.

Klimatsmarta åtgärder behövs

Varberg har möjligheter att bli en föregångare inom hållbar energi. Det kan handla om solpaneler på kommunala byggnader, krav på energieffektiva lösningar i nya bostadsområden och fler elbilsladdare. Varberg behöver satsa på miljövänliga alternativ och klimatåtgärder, till exempel klimatsmart stadsplanering och minskade utsläpp. En idé är att planera för översvämningsskydd och hållbara byggmetoder. En annan idé är gröna tak och vertikala trädgårdar, alltså väggar som kläs med växter. Eleverna tycker också att det behövs mer satsning på renhållning samt smarta avfallssystem och bättre återvinningsmöjligheter

Inspiration från andra kulturer

En kvinna från Mexiko berättar om att kommunen där ordnar aktivitetsdagar på lördagar där man kan dansa, spela instrument och träffa vänner. En elev från Ukraina nämner att det hålls fria danser regelbundet i parker på helgerna. Båda dessa initiativ skapar fin gemenskap i samhället.

Det behövs fler marknader i Varberg och mindre caféer eller kaffeställen i anslutning till busshållplatser, vilket kan stärka gemenskapen i ett område.

På Balkan finns det barer och restauranger även i mindre orter, så att man inte måste åka till centrum för att umgås med sina vänner.

En kvinna nämner att Varberg kan hämta inspiration från Kosovo när det gäller idéer för grön stadsutveckling, utveckling av kulturarv och integrationsinsatser.

En kvinna från Ukraina skriver i sitt yttrande att det innan kriget byggdes vackra bostadsområden omgivna av natur och fontäner på gårdarna. Dessa bostäder hade rimliga priser.

I vissa länder finns kollektiv taxi, en minibuss som går från en punkt A till B. Som passagerare kan du be chauffören att stanna på olika platser längs denna sträcka. Det kan vara något för Varberg att testa!

Senast Ändrad:

Publicerad den: