Bygga, bo och miljö
Barnen sätter avtryck på Väröbackaskolan
I strålande höstsol genomfördes spadtaget för om- och tillbyggnaden av Väröbackaskolan. Politik, tjänstepersoner, byggentrepenör och elevråd tog tillsammans de första spadtagen. Några av barnen kommer dessutom att göra avtryck i många år framöver.
I Väröbacka har bygget pågått sedan slutet av sommaren. När skolan är utbyggd med ett helt nytt hus, en utbyggnad av idrottshallen och ombyggnation av befintliga skollokaler ska skolans kapacitet öka från 450 till 650 elevplatser.
Ett brev till framtiden
När talarna hälsat välkomna och berättat om bygget var det dags för ett traditionellt spadtag. Med inte mindre än tio spadar skottades sand åt alla håll.
Eleverna hade själva fått bestämma hur ceremonin skulle fortsätta. Årskurs 2 på skolan hade tagit chansen och förberett en överraskning, ett brev med hälsning till framtiden. I brevet berättar barnen om sina lärare och att de just nu läser om förr i tiden, för 100 år sedan ungefär. Då undrar man såklart hur det är på skolan om ytterligare 100 år. Kommer någon att hitta brevet då?
När brevet så småningom hittas kommer man kunna läsa att dagens barn äter snabbmat men också grönsaker varje dag, leker med kompisar, spelar olika bollsporter och gillar tv-spel. De ser fram emot den nya matsalen och att skolgården som under byggtiden är liten och tråkig ska bli rolig och mycket större när allt är klart. Brevet avslutas med varma hälsningar och en förhoppning om att barnen om 100 år trivs lika bra på Väröbackaskolan som man gör idag.
Stolta avtryck
Det är inte bara hus som läggs till och byter storlek på skolan. Projektet innebär också en ny skolgård och utemiljö. Där kommer bland annat två betongplattor att ingå där elevrådsrepresentanter gjort avtryck av sina händer.
Läs mer och följ projektet på projektsidan för Väröbackaskolans om- och tillbyggnad.
publicerad:
Senast Ändrad: