Folke, 5 år, väntar på att klippa bandet och öppna Gamla spåret för allmänheten.

"Folkefest" när Gamla spåret öppnades!

På fredagen överlämnade Trafikverket Gamla spåret till Varbergs kommun. Folke, 5 år, klippte invigningsbandet.
Helst hade tågälskaren Folke velat ha bommarna kvar, men han tyckte ändå det var coolt att springa under bron!

Folke Nordström blev hela Varbergs lille tågälskare efter ett inlägg på vårt Facebook-konto i maj förra året. Han berättade då hur mycket han skulle sakna bommarna vid övergången vid Gallerian när tåget försvann.

Så vem kunde vara mer lämpad att inviga Gamla spåret när nu Trafikverket lämnat över den cirka 7 kilometer långa sträckan till kommunen?

Folke klippte det blågula bandet med stil och susade sen i väg som första privatperson på det som en gång var Västkustbanan.

-Det var coolt att springa under bron!! Var omdömet efter spurten.

Tågälskaren Folke klippte bandet när Gamla spåret öppnade för allmänheten.

Tågälskaren Folke fick äran att klippa bandet när Gamla spåret öppnade för allmänheten.

Folke springer på gamla spårområdet.

Folke blev den första att springa på gamla spårområdet.

”Utvecklas bit för bit”

Tobias Carlsson, 1:e vice ordförande hade fått äran att vara med-invigare tillsammans med Folke:

- Gamla spåret kommer utvecklas bit för bit under många år framåt, så det här är bara början. Det finns en idéstudie som beslutats av fullmäktige.

- Redan nu till sommaren kommer här bli belysning, sittmöbler, sagopromenad och konst! Och tack Folke, att du inviger den här platsen som nu öppnas upp första gången på över hundra år!

Belysning, konst och sagopromenad

Som sagt: För att spåret ska bli både trevligt och tryggt kommer tillfälliga åtgärder inom kort på plats.

- Vi håller också på att handla upp trappor som ska placeras så att man ska kunna ta sig upp vid broarna vid Prästgatan och Lasarettsgatan, berättar projektledare Jenny Rydén.

I slutet av juni kommer här finnas en sagopromenad för barn som går från Södra Hamnvägen till Kurtinen, liknande den som finns i till exempel Brunnsbergskogen.

I mitten av juli kommer konstnärsgruppen MASU skapa konstverk av trä längs med sträckan Södra Hamnvägen – Kurtinen.

Belysningen börjar installeras redan på tisdag, då kommer delen av spåret från Gallerian till Kurtinen att stängas av igen, men bara cirka en vecka.

Öppet från centrum till Apelviken

Nästa större åtgärd på plats är att Vivab och Varberg Energi ska lägga ledningar längs med hela sträckan, med start nästa år. Innan dess är det alltså ingen idé att anlägga en asfalterad gång- och cykelväg.

- Gå och cykla kan man göra på underlaget redan nu, på ungefär hälften av sträckan. Sista biten, från Hobbyvägen i Apelviken till Vareborg är underlaget sand och jord, säger projektledare Jenny Rydén.

Spränga tunneln?

Folke tycker sagopromenad låter bra, men tycker ändå att man kunde rivit Boråsbanans bommar och låtit bommarna vid Gallerian vara kvar. Eller allra helst: ”Ringbommarna” på gamla stationen.

- De kunde tagit bort Boråsbanans bommar i stället. Man kanske kan spränga bort bara en liten del av tunneln och sätta tillbaka bommarna? föreslår Folke.

Men han gillar ändå nya stationen och framför allt: Getteröbron där man kan stå och spana på tågen nedanför.

Vilka tåg är finast, då? Ja, där ligger både Öresundstågen och SJ i lä.

- Vy-tågen (norska tågen) är allra snyggast, konstaterar Folke som för övrigt snart ska ge sig ut på sommarens semester med familjen: En tre veckors tågluff i Europa.

Så klart!

Läs mer om projekt Gamla spåret på vår webbplats

Folke intervjuas av SVT Halland.

Folke intervjuas av SVT Halland

Senast Ändrad:

Publicerad den: