Folke 5 år klipper blågult band.

Folke Nordström 5 år var med och invigde gamla spårområdet för allmänheten den 29 maj.

Projektet närmar sig sitt slut

Nu närmar sig de allra sista arbetena i projekt Varbergstunneln. Allt fler ytor lämnas över till oss i kommunen och nu fortsätter vårt arbete med att fixa anslutningar och gator i nya stationsområdet.

Slutspurt för Trafikverket och Implenia

Nu närmar sig de sista arbetena för Trafikverket och Implenia. Under våren har de tre broarna över Ringvägen, Sanatorievägen och Västkustvägen rivits och i slutet av maj lämnades det gamla spårområdet över till kommunen (läs mer om det nedan).

Det som nu återstår för Trafikverket och Implenia är följande arbeten:

  • Ledningsomläggning vid stationsområdet.
  • Återställning av gamla stationshuset.
  • Ytskikt runt gamla stationshuset.
  • Avetablering på de ytor som nu lämnas över till kommunen eller Jernhusen.
  • Slutdokumentation
  • Kompletterande slutbesiktning efter sommaren.

Jernhusens planer för gamla Järnvägsparken

Följ arbetet med detaljplanen:

Västra Vallgatan, bostäder i före detta Järnvägsparken

Stationsområdet byggs klart

Kommunen jobbar på med att färdigställa hela stationsområdet. Ytorna kommer att bli klara i etapper enligt nedan.

Klart sommaren 2026 - östra delen

  • Södra stationstorget - plantering sker till hösten.
  • Cykelparkering norr om stationen.
  • Väderskydd för bussresenärer på Västra Vallgatan.

Klart december 2026 - del av västra sidan

  • Mark- och ledningsarbeten.
  • Gröna ytor.
  • Bussterminal för regionbussar.
  • Hämta/lämna-yta för resenärer.
  • Cykelparkeringar och cykelhus

Klart maj 2027 - hela västra sidan

  • Hela västra stationsområdet med 300 parkeringsplatser.

I december 2026 flyttar bussarna till nya stationsområdet och lämnar den tillfälliga bussterminalen i kvarteret Pipebruket (den före detta Preem-macken).

Du kan följa arbetena i stationsområdet på projektsidorna nedan:

Nya stationsområdet

Utveckling runt stationsområdet

Östra Hamnvägen

Anslutande gator görs i ordning

Västra Vallgatan mellan Engelbrektsgatan och Kyrkogatan är färdigbyggd och öppnad för gång- och cykeltrafik hela sträckan. Sträckan Kyrkogatan till Otto Torells gata är öppen för biltrafik. Under sommaren kommer grönytor längs gatan ha ängsgräs. Träd och perenner planteras till hösten.

Magasinsgatan mellan Västra Vallgatan och nästan fram till Kungsgatan byggs om och beräknas bli klar i september. Följ ombyggnationen här:

Ombyggnad Magasinsgatan och busstationen

Kommande etapper är Västra Vallgatan från Magasinsgatan och söderut mot Eskilsgatan samt Eskilsgatan mellan Västra Vallgatan och Kungsgatan.

I slutet av 2027 beräknas hela Västra Vallgatan öppna för trafik, förutom i kvarteret vid nya stationen där bara busstrafik kommer att vara tillåten.

Invigning av konstverk på stationstorget

Kanske har du sett en ny figur på södra stationstorget.? Joakim Ojanens "Horisonten - att ta emot en sol" är nu på plats och kommer att invigas den 17 juni. Läs mer om invigningen:

Invigning av Horisonten - att ta emot en sol

Mini-folk(e)fest när Gamla spåret öppnade

Fredagen den 29 maj klippte Folke Nordström, 5 år, invigningsbandet och tog de första springstegen på det gamla spårområdet. Därmed är Gamla spåret öppet för allmänheten.

Det gamla spårområdet kommer att utvecklas under lång tid. I sommar görs några mindre åtgärder i väntan på att Vivab och Varberg Energi ska lägga ledningar längs hela sträckan under 2027. Här är en sammanfattning av vad som görs inom kort:

  • Belysning
  • Sittmöbler
  • Informationsskyltar
  • En sagopromenad för barn (juni)
  • Skapande av konst, där konstnärsgruppen MASU skapar konst i trä på plats (juli)
  • Trappor upp till broarna på Prästgatan och Lasarettsgatan (upphandling pågår)

Följ utvecklingen av Gamla spåret:

Aktuellt i Gamla spåret

Senast Ändrad:

publicerad: