Uppleva och göra

I Varbergs kommun finns det massor av roliga saker att hitta på, både inomhus och utomhus!

Kulturhuset Komediantens fasad

Kulturhuset Komedianten

Välkommen till vår mötesplats för alla! Här finns stadsbibliotek, konsthall och teater.

Ett barn målar med vattenfärger

Kulturskolan

Är du intresserad av sång, dans, drama, film, musik, konst eller nycirkus? Här kan du börja redan som femåring och studera vidare till och med 20 års ålder.

Nyheter inom uppleva och göra

  • Kommun och politik 23 oktober 2026

    Kommunens badanläggningar ska även fortsatt drivas av extern aktör

    Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att kommunens bad- och simanläggningar även fortsättningsvis ska drivas av en extern aktör. Beslutet fattades den 20 oktober och innebär att kommunen även framöver ska upphandla driften genom koncessionsavtal.

  • Varberg växer 22 oktober 2026

    Societetsparken får ny glans

    Nu rustar vi upp Societetsparken. Det blir renoverade gångstigar, nya träd och planteringar samt ny belysning i parken.

  • Två ikoner, en ficklampa och ett spöke, på en lila bakgrund.

    Uppleva och göra 22 september 2026

    Har din förening en aktivitet på höstlovet?

    Vecka 44 är alla barn och ungdomar i Varbergs kommun höstlovslediga, och kanske din förening har tänkt arrangera något för dem? Då ska ni skicka in er aktivitet till evenemangskalendern på Visit Varberg.

  • Uppleva och göra 11 september 2026

    Ishallarna öppnar för säsongen

    Vecka 38 öppnar Veddige ishall och Varbergs ishall. Vi välkomnar alla skridskoåkare in i kylan!

  • En grupp människor som går i naturreservatet.

    Bygga, bo och miljö 1 september 2026

    Folkfest när Nedregårdens naturreservat invigdes

    Många Varbergsbor trotsade regnet när kommunens första naturreservat Nedregården invigdes i söndags. Med regnjackor, paraplyer och gott humör fylldes området av besökare i alla åldrar.

  • Åse Craft klipper band

    Uppleva och göra 1 september 2026

    Fritidsbanken invigd i Varberg

    Nu är Fritidsbanken invigd och öppen i Varberg. Den nya verksamheten gör det möjligt att låna sport- och friluftsutrustning kostnadsfritt och ger fler möjlighet att prova på ett aktivt fritidsliv.