Nyheter inom kommun och politik
-
Följ kommunfullmäktige i direktsändning
Tisdag den 10 februari klockan 18.00 sammanträder kommunfullmäktige. Du kan följa mötet direkt via webbsändning.
-
”Skolan är så mycket mer än ämneskunskap”
Helena Sigvardsson är gymnasielärare i svenska och religion på VVS- och fastighetsprogrammet på Peder Skrivares skola. I år firar hon 25 år som anställd i Varbergs kommun. Hon hamnade på VVS-programmet av en slump, men har stormtrivts från dag ett. Vi träffade jubilaren för att gratulera och prata om hennes engagemang och hennes syn på lärande.
-
Malena Tovesson blir ny kommundirektör
Kommunstyrelsen beslutade enhälligt på sitt möte idag, 25 november, att utse Malena Tovesson till ny kommundirektör.
-
25 år i kommuninvånarnas tjänst – vi uppvaktar årets jubilarer
Många av dem började arbeta hos oss år 2000. Mycket har hänt sedan dess, och både de och verksamheten har utvecklats och förändrats. Under sista veckan i november uppmärksammar vi jubilarernas insatser.
-
Årets medarbetarpriser – här är vinnarna
Årets medarbetarpriser i Varbergs kommun har idag delats ut under en prisceremoni på Arena Varberg. Sex medarbetare fick gå upp på scenen och ta emot pris för sina värdefulla insatser i riktning mot kommunens vision.
-
Därför lyser byggnader i Varberg i orange
Under veckan deltar Varbergs kommun i FN:s Orange Day och initiativet En vecka fri från våld genom flera olika aktiviteter. En av dem är en ljusmanifestation, där vi lyser upp olika byggnader för att tydligt ta ställning mot våld i nära relationer.