Varbergs ishall

Varbergs ishall är en populär mötesplats – både för idrottsföreningar och vanliga skridskoåkare!
Med anledning av coronaviruset covid-19
Regeringen uppmanar kommunerna att hålla stängt verksamhet som allmänheten har tillträde till och som inte är nödvändig.
Dock undantas nu idrotts-, fritids-, och kulturaktiviteter för barn och unga födda 2002 och senare. Folkhälsomyndigheten har tidigare meddelat att elitidrott på högsta nivå är undantaget samt att alla åldrar kan träna utomhus.
Därför är inomhusanläggningarna öppna för föreningsdriven träning för personer födda 2002 eller senare. Omklädningsrummen fortsätter vara stängda. Hämtning och lämning sker utanför anläggningen, enbart deltagare och ledare i föreningen vistas inne i anläggningen.
Företrädare för berörda föreningar kommer att få mer detaljerad information via anläggningsbokningen.
Anläggningarna är också öppna för elitidrott på högsta nivå sedan tidigare. Utomhusanläggningarna är öppna för föreningsdriven träning för alla åldrar. Allmänhetens åkning är inställd i ishallarna.
Allmänhetens åkning - Inställt!
Allmänhetens åkning innebär att vem som helst kan komma till ishallen för att åka skridskor. Vissa tider är det tillåtet att ha puck och klubba och vissa tider är det inte tillåtet.
Med anledning av covid-19 släpper vi in max 50 personer åt gången i ishallen.
Öppettider
Säsongens öppettider gäller till och med 18 april 2021.
Öppettider
Hyra utrustning
Har du inte egen utrustning finns skridskor att hyra. Barn och ungdom upp till 16 år får låna hjälm gratis.
Priser 2021
Entré
Vuxen 65 kr
Barn/ungdom 5-16 år 40 kr
Familj (2 vuxna+2 barn) 150 kr
Säsongskort*
Vuxen 330 kr
Barn/ungdom 5-16 år 165 kr
Kombikort/Årskort*
Vuxen 1890 kr
Barn/ungdom 5-16 år 900 kr
Hyra av skridskor
Vuxen 30 kr
Barn/ungdom 5-16 år 30 kr
*Säsongskort gäller även i Varbergs ishall och på Sjöaremossen. Kombikort/årskort gäller i Varbergs ishall, Veddige ishall, Sjöaremossen, Simstadion och Veddige simhall. Alla aktiviteter (vattengympa, aquaextrem, vattendisco) ingår i kortet.
Betalning
Våra isanläggningar är kontantfria. Det går bra att betala med kort eller swish.
Hjärtstartare
I ishallen finns en hjärtstartare.
Senast ändrad: