Ställplatser för husbil eller husvagn

I Varberg finns två kommunala ställplatser. Här hittar du information om våra anläggningar och hur du bokar plats.

Du kan förboka ställplats i Varbergs innerhamn eller Naturum via en digital tjänst. Det är inte längre möjligt att betala via betalautomat. Däremot finns QR-koder på plats för att komma till bokning.

Du kan endast hyra ställplats ett eller flera dygn - alltså inte under ett par timmar på dagen. Just nu är det möjligt att boka fram till och med den 21 juni 2026.

Ställplatser Varbergs innerhamn

Innerhamnen erbjuder 19 uppställningsplatser för husbilar. På anläggningen finns bland annat toalett, dusch, tvättstuga och samlingslokal. Ställplatsen saknar bom. Under vinterperioden fyller du på färskvatten vid Natrurums ställplats (samma kod till bommen som för tömning av grå- och svartvatten).

Mer information om Varbergs innerhamn med gästhamn.

Kostnad per dygn för hyra av ställplats innerhamnen
Högsäsong (1 juli - 31 augusti)454 kr
Mellansäsong (1 mars-30 juni, 1 september-31 oktober)333 kr
Lågsäsong (1 januari-28 februari, 1 november-31 december)242 kr

 

Ställplatser Naturum

I det natursköna området Fågelbacka nära Naturum och Getterön finns ställplatser för cirka 22 husbilar på Lassavägen 1. På anläggningen finns el, vatten, allmän toalett och latrintömning för svart- och gråvatten.

Kostnad per dygn för hyra av ställplats Naturum

Högsäsong (1 juli - 31 augusti)

303 kr

Lågsäsong (1 januari - 30 juni, 1 september - 31 december)

202 kr

Bokning

Du kan boka ställplats i förväg innan ankomst, endast via e-tjänsten. Platsen betalas direkt vid bokningen som är bindande.

Husvagn

Samtliga ställplatser tillåter husvagnar, men dragbilen ska parkeras på annan parkering avsedd för bilar.

In- och utcheckning

Du kan nyttja platsen från klockan 12.00 på incheckningsdagen fram till senast klockan 12.00 på utcheckningsdagen.

Under din vistelse

Vill du lämna din plats under dagen, ställ gärna ut en kona eller något som markerar att den är upptagen.

Elanslutning till ställplatsen

El ingår inte i ställplatsen. Kostnad tillkommer med tre kronor per kilowatttimme. Använd kabelvinda eller elkabel, var vänlig dra ut hela kabeln för att inte få överslag i anläggningen.

Vid elanslutning är det maximalt uttag på 10 amp (2 000 watt). Vid högre användning än 10 amp så bryter säkringen. Tänk gärna klimatsmart!

Tömning av latrin, grå- och svartvatten

Tömning av latrintömning, grå- och svartvatten sker vid Naturums ställplatser Lassavägen 1, 432 93 Varberg ca 1 km mot Getterön. Koden till bommen har du fått på kvittot. Tänk på att koden till bommen inte fungerar efter 12.00 under avresedagen.

Senast Ändrad:

Publicerad den: